Zakładanie sklepu internetowego. To proste!

Sklep internetowy może dziś założyć każdy. Formalności, jakie trzeba załatwić nie jest zbyt dużo, a możliwości technologiczne, jakie oferuje dziś Internet sprawiają, że cały proces jest bardzo prosty. Najważniejszym etapem zakładania sklepu online wydaje się samo znalezienie pomysłu na dochodowy biznes, niszy nieodkrytej jeszcze przez konkurencję.

Podstawowe formalności
Sklep internetowy może przybrać rozmaite formy. W zasadzie nie może działać jedynie, jako spółka partnerska. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować sklep online w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki jawnej, cywilnej, komandytowej, akcyjnej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną. Do obowiązkowych formalności należy wówczas zarejestrowanie sklepu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. We wszystkich innych przypadkach konieczne jest zarejestrowanie działalności w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą towarów lub usług opodatkowanych VAT-em powinna złożyć formularz VAT-R. Dokonuje w ten sposób rejestracji, jako czynnego lub zwolnionego podatnika VAT. Należy to zrobić najpóźniej w dniu, który poprzedza rozpoczęcie sprzedaży. Odpowiedni druk składa się urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca prowadzenia działalności.

Przedsiębiorca powinien także określić PKD dla swojej działalności. W przypadku sklepów internetowych jest to zawsze PKD 47.91.Z, czyli sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

Wybór formy opodatkowania
Prowadzący sklep internetowy mogą wybrać różne formy opodatkowania, a wśród nich ryczałt, podatek liniowy oraz ogólne zasady opodatkowania według skali podatkowej. Ryczałt dla działalności usługowej obejmującej handel wynosi 3 %. Jest to niski podatek, a formalności ograniczone są do minimum. Warto, więc zastanowić się nad wyborem właśnie tej formy opodatkowania. Musimy jednak brać pod uwagę, że ryczałt nie daje możliwości rozliczenia kosztów. Jeżeli podatnik jest wykluczony z ryczałtu, a może to nastąpić np. w wyniku uzyskiwania przychodów z reklamy, wówczas opłacalne mogą okazać się zasady ogólne. Sklep prowadzony w formie spółki np. akcyjnej z zasady objęty jest podatkiem CIT.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *